Lpg li araçlar Benzinli araçlardan daha mı güvenli?

Oto YorumlaOto Yorumla isimli üyenin profilini görmek için tıklayınız.
profil.png 21 Ağustos 2016, 22:16 Beğenmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir... 0 Bu işlem için üye girişi yapmanız gerekmektedir...

Bazı insanları kafasında LPG li araçların güvenli olmadığı algısı vardır. Fakat birazdan bahsedeceğimiz gerçekler karşısında şaşırabilirsiniz.

LPG sistemleri yıllardan beri kullanılıyor ve kendini güvenlik konusunda sürekli geliştirmiş durumdadır.

Bazı araçlarda plastik ya da alaşım benzin deposu kullanıldığını biliyor muydunuz?
Durumu Google'a "plastik yakıt deposu" ya da" plastic fuel tanks" yazıp aratabilirsiniz.

Otogaz tankları işe ağır çelikten yapılmaktadır ve kalınlığı 3mm den 6mm e kadar tankın şekline göre değişmektedir. Lpg tankları, çalışabilme basınçlarının çok daha fazlası basınca dayanabilecek şekilde dizayn edilmektedirler. Delinmeye ve ya çok daha büyük dış etkilere benzin veya dizel tanklarından daha dayanıklılardır.

Otogaz tankları fazla dolumu engelleyecek otomatik gaz limit sistemlerine sahiptirler. Basınç tahliye vanaları ,tüp içerisindeki basıncın güvenli sınırlarda kalmasını garanti eder. Ayrıca %20 doldurulamayan hacme sahiptiler ve sıcak havalarda gaz genişlemesini kompanse etmiş olurlar. Araç motorunun aniden durmasında bile gaz akışını kesecek elektronik kontrol ünitelerine sahiptirler. Aşırı dolumlarda gazın geri kaçmasını kesecek geri-kontrol sübapları bulunmaktadır.

LPG benzinden daha yanıcı bir madde değildir. Benzin 246 derecede tutuşurken LPG (propan) 470 derecede ateşlenir. LPG oto gazın kendine has ayrı bir kokusu vardır ve sızıntı durumunda insanlar tarafından kolayca fark edilebilir.

"Fifth Gear" isimli Tv Show un sızıntı durumunda hangi yakıtın daha güvenli olduğunu test eden bir videoyu aşağıdan seyredebilirsiniz. Videodaki ilk patlama LPG yakıt sızıntıdaki patlama, ikincisi benzin deposu sızıntısındaki patlama.Güvenlik konusunda söyleyebileceğimiz; LPG li araç gerekli teknik şartnamelere uygun olarak montaj edilmişse en az diğer yakıt sistemleri kadar güvenlidir.
Lpg li araç sahibi olmak cüzdanınıza uygundur ve size mutlu eder. 

Yorumlar

*
*
*
*