Hibrit Otomobiller

Oto YorumlaOto Yorumla isimli üyenin profilini görmek için tıklayınız.
profil.png 11 Temmuz 2017, 00:59 Beğenmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir... 0 Bu işlem için üye girişi yapmanız gerekmektedir...Hibrit otomobiller, gün geçtikçe daha popüler ve yaygın hale geliyor. Temel olarak hibrit otomobil, bir elektrik motorundan ve bir klasik (benzinli veya dizel) motordan oluşur. Elektrik motoru, düşük hızlarda arabaya güç sağlarken; benzinli motor, daha yüksek hızlar elde etmek için kullanılır. Hibrit araçlar sadece yakıt tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda daha az CO2 emisyonu üretir. Hibrit araçların popülaritesi artarken, çok az insan, hibrit araçların nasıl işlediğini ve benzinli araçlar kadar iyi olup olmadığını biliyor. Teknoloji si 1900’lü yılların başından beri var olmasına rağmen ancak son 10 senede fiyatı ortalama bir tüketici için ulaşılabilir olmuştur. Hibrit araçların satın alınması ve yaygınlaşması için de devlet teşviki ve programları, krediler ve özel indirim fırsatları bulunmaktadır. Dünya üzerindeki birçok şehir, toplu taşıma araçlarını ve servis araçlarını, hibrit otomobillere ve otobüslere yönelterek daha çevreci bir yaklaşım sergilemektedirler. 

Hibrit araçlarda, frenlemeden ortaya çıkan enerjiyi elektrik enerjisine çeviren teknoloji kullanılmaktadır. Elektrikli motor ilk hareket, hızlanma ve ya tepe tırmanışında devreye girerek ana motora yardımcı olur. Bazı hibritlerde elektrikli motor tek başına araca ilk hareketin verilmesini sağlayabilir. Aracın kalkış yapması benzinli motorun en az verimli olduğu andır. Bu anda benzin yerine elektrikli motoru kullanmak oldukça tasarruf sağlar. 


Hibrit Araçların Avantajları 

1.Çevre Dostu
Benzinli hibrit otomobilin en büyük avantajı, daha temiz bir şekilde çalışmasıyla çevre dostu olmasıdır. 

2.Finansal Faydaları
Hibrit otomobiller, onları makul hale getirmeye yardımcı olan birçok kredi ve teşvik tarafından desteklenmektedir. Daha düşük yıllık vergileri, yakıta harcanan daha az para, daha uzun bir menzil ve yakıtla ilgili bakım maliyetlerinin düşmesi (yakıt filtresinin daha az kirlenmesi gibi) ile daha hesaplı bir tercih olarak karşımıza çıkarlar. 

3.Fosil Yakıtlara Daha Az Bağımlılık.
Bir hibrit otomobil, daha az fosil yakıt gerektirdiğinden yurt dışından daha az enerji ithalatı anlamına gelmektedir. Bu durum aynı zamanda iç piyasadaki benzin fiyatını düşürmeye yardımcı olabilir. 

4.Enerji Veren Fren Sistemi
Hibrit araç sürerken her frene başınızda ya da hareket halinde, pilinizin şarjını biraz daha doldurursunuz. Böylece siz frene bastıkça arabanızın pili hayat bulur. 

5.Hafif Malzemelerden Oluşturulmuştur
Hibrit araçlar daha hafif malzemelerden oluşturulduklarından hareket ettirmek için de daha az enerji gerektirir. 

6.Yüksek Satış Değeri
Fosil yakıtların fiyatının sürekli artması ile daha çok insan hibrit otomobillere yöneliyor. Sonuç olarak da bu yeşil arabaların 2. el değeri yüksek oluyor. Dolayısıyla, aracınızdan memnun değilseniz, onu arayan alıcılara her zaman yüksek bir fiyatla satabilirsiniz.

Hibrit Araçların Dezavantajları 

1.Daha Az Güç
Hibrit arabaların motor güçleri klasik benzinli/dizel araçlara göre daha düşük olabilir. Dolayısıyla bu arabalar hız ve ivmelenme için değil şehir içi sürüş için daha uygundur. 

2.Pahalı Olabilir
Hibrit otomobiller, normal bir benzinli otomobil fiyatına kıyasla daha pahalı olabilir. Bununla birlikte, bu ekstra miktar, daha düşük işletme maliyeti ve vergi muafiyetiyle telafi edilebilir. 

3.Daha az yer.
Bir hibrit otomobil, benzinli bir motor, daha hafif bir elektrik motoru ve bir dizi güçlü pil bulundurur. Bu arabada ekstra alan tüketir ve size daha az yer kalır. 

4.Bakım Maliyeti
Bakım maliyeti bir miktar fazla olabilir. Çünkü arabanızda karmaşık bir yapıya sahip çift motor ve yüksek güç depolayabilen piller bulunmaktadır. Bu durumda arıza halinde, yetkili servis dışında mekanik bir uzman bulmanız da oldukça zordur. Ayrıca pillerin verimi de gün geçtikçe düşecek ve nihayetinde yenileme ihtiyacı duyabileceksiniz. 

5.Pillerdeki Yüksek Gerilim
Bir kaza durumunda, pillerin içindeki yüksek gerilim sizin için ölümcül olabilir. Bu gibi durumlarda kurtarıcıların, diğer yolcuları ve şoförü arabadan çıkarırken de elektrik çarpmalarına maruz kalma ihtimali yüksek olabilir.


Hibrit bir otomobilin sizin için uygun olup olmadığına karar vermek sadece çevre dostu olma isteğinden fazlasının gerektirir. Aldığınız aracın yetkili servis yaygınlığına ve aracın satın alım maliyetini düşürmenize yardımcı olabilecek herhangi bir kredi, teşvik veya indirime bakmalısınız. 

Yorumlar

*
*
*
*