Kaza sonrası aracımın ''değer kaybını'' sigorta karşılar mı?

Oto YorumlaOto Yorumla isimli üyenin profilini görmek için tıklayınız.
profil.png 6 Ağustos 2017, 23:03 Beğenmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir... 0 Bu işlem için üye girişi yapmanız gerekmektedir...

Bilindiği gibi, #kaza sonrası kusurlu olan tarafın #trafiksigortası, karşı tarafın hasarını karşılar. Ancak hiç bir kusuru olmadığı halde, kazaya karışan sürücünün aracı karşı tarafın sigortası tarafından tamir ettirilse bile, ortada bir değer kaybı sözkonusudur.


Sürücü sonraki dönemlerde aracının satışını yaparken, alıcı #TRAMER sorgusu ile aracın kazaya karıştığını tespit eder. Bu nedenle aracın normal fiyatından daha düşük fiyata satış gerçekleşir. Bu durumda kazaya karışan fakat hiç bir kusuru olmayan sürücünün aracı "değer kaybı"na uğramış olur.

Sürücünün bu değer kaybını sigorta şirketlerinden talep etme hakkı var. Sigorta şirketleri bu duruma pek sıcak bakmasalar da, yasal olarak sürücülerin olaydan sonraki 2 yıl içerisinde yapacakları başvuru ile bu zararın karşılığını alma hakları bulunuyor. Bu konuda emsal niteliğinde Yargıtay kararları da mevcut. Talepte bulunulması halinde, zarar yine karşı tarafın trafik sigortasından karşılanıyor. 

Başvurunun yapılabilmesi için, #expertiz raporunda "değer kaybı" ibaresinin bulunması ve bu aşamadan sonra, sigorta şirketine yazılı başvurmak gerekiyor. Ödeme yapılmadığı takdirde dava yoluna gidilebilir. Eğer karşı tarafın trafik sigortası bulunmuyorsa, sürücüye de değer kaybı davası açılabilir. 

Bazı durumlarda, kasko içerisinde de değer kaybı teminatı olabiliyor. Eğer bu teminat varsa, değer kaybı talebi süreci daha kısa sürebiliyor.

Değer kaybı başvurusu, Kaza Tespit Tutanağı, servisten alınan rapor ve yapılan işlemin faturası ve hasara ait fotoğraflar ile yapılabiliyor.

Yorumlar

*
*
*
*