Kış lastiği bu yıldan itibaren özel araçlarda da zorunlu

Oto YorumlaOto Yorumla isimli üyenin profilini görmek için tıklayınız.
profil.png 22 Ağustos 2017, 23:49 Beğenmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir... 0 Bu işlem için üye girişi yapmanız gerekmektedir...

5 Yıl önce 2012 yılında ticari araçlar için kış lastiği zorunlu hale getirilmişti. Yeni yasal düzenleme ile bu yıldan itibaren tüm özel motorlu araçlar da kış lastiği takmak zorunda olacak.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın 1 Nisan 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayınladığı tebliğde; ‘’Ülkemiz karayollarında seyreden yabancı plakalı araçlar da dahil olmak üzere ticari ve özel tüm araçlar için kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiştir’’ belirtildi. Tebliğde belirtilen karara göre, 1 Aralık -1 Nisan tarihleri arasında tüm araçlar kış lastiği takmak zorunda olacak. Takmayanlar için ise 625 lira para cezası uygulanacak.

Araçta #zincir olması, kış lastiği takmamaya mazeret olarak gösterilemeyecek. Ayrıca bir araç kış lastiği takmış olsa dahi aracında zincir bulundurması da zorunlu.

Şehir içinde uygulama yapılıp yapılmayacağına ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alarak valilikler karar verecek. Ayrıca valilikler, tarih aralığını öncesinde veya sonrasında birer ay uzatabilecek ya da azaltabilecek.

Şehirler arası yollarda da artık #kışlastiği zorunlu. Şehirler arası yollarda yapılan denetimleri Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, belediye ekipleri ve sınır kapılarında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yetkili birimleri yapabilecek.

Yorumlar

mehmet emin bodurmehmet emin bodur isimli üyenin profilini görmek için tıklayınız.
28 Eylül 2017, 08:46 Beğenmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir... 0 Bu işlem için üye girişi yapmanız gerekmektedir...

Kis lastigi takmayi istemiyorum. Cunku aracimi kisin cok nadir kullaniyorum. Ve yasadigim yerde istanbulda agir bir kış yasanmiyor. Ama kanun çıkınca pasa paşa luzum gormedigim bir seyi almak ve her sene takdirip sokturmek gerekecek.

Cevapla
*
*
*
*