Yakıt Tasarruf Önerileri

Oto YorumlaOto Yorumla isimli üyenin profilini görmek için tıklayınız.
profil.png 23 Ağustos 2016, 18:40 Beğenmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir... 2 Bu işlem için üye girişi yapmanız gerekmektedir...Makul Sürün
Agresif sürüş alışkanlıklarından vazgeçmeniz gerek. Bunlar yüksek hızda araba sürmek, ani hızlanmalar ve sert frenlemelerdir. Otobanda, yüksek hız yapmak yerine hız sınırlarına uygun sürerseniz %33, şehir içindeki sınırlara da uyarak %5 daha az yakıt tüketirsiniz. Aracı makul sürmeniz yakıt parasından tasarruf ettirirken, kendiniz ve karşınızdakiler için de daha güvenli olacaktır.

Optimal Hıza Uyun 
Tüm araçların optimal yakıt tükettiği bir hız seviyesi bulunmaktadır. Bu hızı 80 km/s olarak alırsak bunun üzerine çıktığımız her 5 km/s için 1 lt yakıt için 11 kr fazladan öderseniz.
Örnek olarak; benzin 4.5 tl. sizin aracınızın optimal yakıt hızı 80km/s. 120 km/s hız ile giderken benzine 5.33 lira ödediğinizi kabul edebilirsiniz.

Araç üstü port bagaj kullanmayın
Araç üstü port bagaj kullanmak rüzgara karşı bir sürtünme oluşturacağından yakıt tüketiminizi oldukça arttırabilir. Şehir içinde %2 ile %8; otobanda %6 ile %17, yüksek hızlarda (120 km/s dan yüksek hızlarda) %10 dan %25 e kadar daha fazla yakıt tüketirsiniz. En azından kullanmanızın gerekli olmadığı durumlarda port bagajı sökmek doğru bir hareket olacaktır.

Gereksiz Yüklerden Kurtulun 
Bagajınızda sürekli taşıdığınız ve işinize lazım olmayacak her bir kg yük, size ekstra yakıt maliyeti olarak geri dönecektir.

Rölantide aracı bekletmeyin
Aracınızı rölantide bekletmek her yarım saate 1.8 lt yakıt tüketimine sebep olacaktır. Bu sebepten park ettiğinizde aracınızın motorunu kapatın.

Hız Sabitleyici Kullanın

Uzun yolda hız sabitleyici kullanarak aracınızın daha az yakıt tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Aracınız Bakımlı Olsun 
Aracınızın bakımlı olması ve arızalı bir parçasının bulunmaması yakıt maliyetlerini azaltır.

Doğru Lastik Basıncı
Lastik hava basınçlarının haftada bir kere kontrol ederek ve lastiklerin basıncını fabrika ayarlarında tutarak %0.6 dan %3'e kadar yakıttan tasarruf edebilirsiniz. Hava basınçları düzgün olan lastikler daha güvenlidir ve ömrü uzundur. Doğru lastik hava basınçları sürücü kapısı tarafındaki, araç gövdesine yapıştırılmış halde bulunur.

Doğru Motor Yağı Seçin
Araç için önerilen motor yağını kullanmanız %1-%2 yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Örnek olarak 5W-30 yağ kullanılması gereken bir araçta 10W-30 kullanmanız %2 yakıt tüketimini artırır.

Hava Filtresi Değişimi
Tıkalı hava filtresini yenisi ile değiştirmenizin yakıt tüketimine herhangi bir etkisi olmaz fakat aracınızın performansına olumlu etkisi vardır. Araç daha iyi ivmelenir.

Getir-götür işlerini planlamalısınız
Birden fazla getir götür işlerinizi aynı zaman dilimi içerisine planlamanız daha az yakıt masrafı demektir. Motor soğuk iken, sıcak motora kıyasla her zaman daha fazla yakıt tüketilir.

Yoğun trafik saatlerinde mümkünse dışarıda olmamaya çalışın.

Yakıt tasarrufu yüksek araçlar kullanmaya çalışın 
Aracınız eski ve çok yakıyorsa yeni model az yakan bir otomobil düşünebilirsiniz. 

Toplu taşımanın mümkün ve daha kolay olduğu durumlarda arabanızı dışarı çıkarmamanız doğru bir davranış olacaktır.

Sıcak hava önerileri
Düşük hızlarda pencereleri açarken, yüksek hızlarda klima kullanın.
Aracınız gölgede park etmek soğutmak için daha az enerji harcamanızı sağlar.
Klimayı açmadan önce bir miktar pencereler açık gitmeniz daha az soğutma maliyeti demektir.
Rölantide klimalarınızı açmayın. Araba hareket ederken klimalarınızı açmanız daha iyi soğutma performansı sağlar.
Yüksek hızlarda pencere açık gitmek rüzgara karşı sürtünmenin artmasından dolayı yakıt tüketimini artırır.

Soğuk hava önerileri
Mümkünse aracınızı ılıman noktalara park etmeye çalışın. Kapalı garajınız varsa bu durumda şanslısınız.
Çok fazla rölantide beklemenize gerek yok. Çoğu araç üreticisi 30 sn. lik rölantinin yeterli olduğunu belirtiyor. 30 sn. sonra makul şekilde aracınızı harekete geçirebilirsiniz.
Koltuk ısıtmalarını gereğinden fazla kullanmayınız.
Soğuk hava için önerilen motor yağını kullanın. 

Yorumlar

*
*
*
*