Bal peteğinde hayat daha güzel olabilir mi?

Oto YorumlaOto Yorumla isimli üyenin profilini görmek için tıklayınız.
profil.png 26 Aralık 2016, 01:03 Beğenmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir... 0 Bu işlem için üye girişi yapmanız gerekmektedir...

Şehir planlaması uzun süredir dikdörtgen ağlar üzerine yapılıyordu. Bu planlar basitti ve şehir plancıları tıkanıklığı azalttığını söylüyorlardı. Ancak, sokakları dikdörtgenler yerine altıgenler oluşturmak için birleştirmenin, daha az trafiğe neden olabileceği ortaya çıktı.

Kolombiya Ulusal Üniversitesi'ndeki bir çalışmada, Luis Eduardo Olmos ve Jose Daniel Munoz, herhangi bir kavşakta üç sokağın kesiştiği şehirler tasarladığında - petek şeklinde olduğu gibi - bu tasarım trafik sıkışıklığından kurtulmaya yardımcı olabiliyor.

Ekip, herkesin bir an önce evde olmak için çabaladığı yoğun trafik saatlerinde arabaların çapraz şekilde gitmesine izin verilen basit bir matematiksel model geliştirdi. Örneğin, Manhattan gibi kare bir sokak ağı için, hayali arabalar şehri terk etmek için doğuya ve kuzeye doğru ilerleyecekti.

Bu modelde az araçla trafik sorunsuz akıyorken daha fazla araç ortaya çıktığında trafik tıkanıklığı oluşuyordu.

Olmos ve Munoz modellerini petekli sokaklara uyguladıklarında, oldukça farklı bir şey buldu. Araba sayısı arttıkça, suyun sıvıdan katıya dönmesi gibi trafik aniden değişti: serbest akışlı trafik durma noktasına geldi. Fakat Olmos ve Munoz, akışı dağıtmak için birkaç trafik ışığı eklenmesiyle, petekli caddelerde sürüş yapan araçların, dikdörtgen ağın tıkanmasına neden olan yoğunluklarda, ilerlediğini keşfetti.

Bu model bir tahminden ibaret. İçeriğinde henüz yayalar, binalar, peyzaj yok. Ekip daha ayrıntılı bir simülasyon üzerinde çalışmayı planlıyor.

Fakat Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden Eran Ben-Joseph, 2000 adet şehir planlamasını gözden geçirdiğinde, altıgen şehirlerin teoride işe yarasa bile gerçekte işe yaramayacak bir kavram olduğunu düşünüyor.

Bununla birlikte petek modeli, gerçek şehirlerde çalışmasa bile, internet üzerinde dolaşan veri paketlerinin taşınması gibi alanlarda kullanılabilir gözüküyor. 

Resimleri Gizle

Yorumlar

*
*
*
*